Достапни линкови

logo-print

Во Македонија продажбата на алкохол до 19 часот


Алкохолните пијалоци од денеска во трговските објекти во Македонија повторно ќе се продаваат од шест до 19 часот, наместо до 21 часот. Според законските одредби, продолженото време на продажба важи од мај до крајот на септември. За оние кои нема да го почитуваат законот предвидени се санкции: забрана за вршење дејност во траење од седум или 15 дена, како и парична казна до 5 илјади евра.
XS
SM
MD
LG