Достапни линкови

logo-print

Светските лидери го отворија самитот за палестинското барање


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун денеска повика на нови меѓународни напори за да се пробие како што вели парализираната ситуација на Блискиот Исток.Тој во својот говор пред почетокот на Генералното собрание на светските лидери во Њујорк изјави ситуацијата мора да се реши, Палестинците заслужуваа своја држава а Израел бара безбедност но и двете земји сакат мир. Тој додаде дека само преку преговори ќе може да се изнајде мировно решение за двете страни.
Во меѓувреме денеска е предвидено американскиот претседател Барак Обама во Њујорк да се сретне со палестинкиот престедател Махмуд Абас и со изреалскиот премиер Бенџамин Нетанјаху. САД и Изарел бараат од Палестинците да се откажат од барањето за членството во ОН и рестарт на изралеско– палестинските преговори.
XS
SM
MD
LG