Достапни линкови

logo-print

Клучните сведоци во судењето на Мубарак ги нема


 Граѓани пред Судот на видеобим го следат судењето на Мубарак

Граѓани пред Судот на видеобим го следат судењето на Мубарак

Еден од клучните сведоци во судскиот процес на поранешниот египетски владетел Хосни Мубарак денеска не се појави во Судот.Поранешниот министер за одбрана Мухамед Хусеин Тантави кој во режимот на Мубарак поминал 20 години а сега е шеф на воениот Совет по смената на лидерот во фебруари, требаше денеска да сведочи за улогата на претседателот во задушувањето на востанието и убиствата на демонстрантите. Сведочењето на Танатви требаше да се оддржи зад затворни врати, но на тоа се бунат египетските реформисти кои бараат целиот процес да биде транспарентен.
XS
SM
MD
LG