Достапни линкови

logo-print

Дваесетина цивили убиени во Авганистан


Херат

Херат

Најмалку 20 цивили во еден минибус загинале во денешната експлозија на поставена мина на пат во авганистанската провинција Херат. Меѓу жртвите имало жени и деца. Локалните власти за експлозијата ги обвинија талибанците. Новинските агенции јавуваат дека денеска во една американска база во источниот дел на Авганистан дошло до напад на бомбаш самоубиец при што загинале двајца авганистански стражари. Се прецизира дека во овој напад немало странски жртви.
XS
SM
MD
LG