Достапни линкови

logo-print

Вонредна седница на косовското собрание


премиерот на Косово Хашим Тачи

премиерот на Косово Хашим Тачи

Собранието на Косово денеска оддржа вонредна седница за најновите случувања во земјата. Сите партии ги подржале мерките што Владата ги презема на северот од Косово, а движењето Самопределување побара и да се воведе вонредна состојба.
Претходно премиерот на Косово Хашим Тачи го информира Собранието за последните настани на Косово, по одлуката на Владата припадниците на специјалните косовски полициски сили да воспостават, како што кажа, „ред и закон на премините Брњак и Јариње“.
Премиерот Тачи ги повтори обвинувањата дека зад нередите на северот на Косово стои официјален Белград и додаде дека вандалите кои го запалија преминот Јариње биле предводени од претставници на „паралелните структури на Србија на северот на Косово“ и дека зад нив стојат и претставници на официјален Белград.
Сите пратеници побарале Владата да состави програма за спроведување на одлуките за преземање на премините и докрај да се спроведува одлуката за воведување реципроцитет во трговските односи со Србија.
XS
SM
MD
LG