Достапни линкови

logo-print

Новата турска влада доби доверба од Парламентот


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Новата Влада на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денеска доби доверба во Парламентот, со што се отвори можоста за изготвување на нов устав. Ердоган, чија партија освои трет мандат на парламентарните избори на 12 јуни, вети дека ќе побара консензус за изготвување на целосно нов устав, кој ќе го замени досегашниот, изработен по воениот преврат во 1980 година.
XS
SM
MD
LG