Достапни линкови

logo-print

Путин ќе присуствува на погребот на лидерот на Абхазија


Починатиот лидер на Абхазија со рускиот премиер Путин

Починатиот лидер на Абхазија со рускиот премиер Путин

Рускиот премиер Владимир Путин пристигна во посета на Абхазија да присуствува на погребот на абхазискиот лидер Сергеј Багапш. За време на посетата Путин ќе се сретне и со вршителот на должност претседател на отцепениот Грузиски регион Александар Анкваб и со премиерот Сергеј Шамба. Багапш кој беше лидер на Абхазија од 2005-та, почина на 29 мај во болница во Москва. Русија ги призна Абхазија и Јужна Осетија како независни земји веднаш штом се отцепија од Грузија во август 2008-та.
XS
SM
MD
LG