Достапни линкови

Карла дел Понте очекува и Хаџиќ да биде уапсен


Карла дел Понте

Карла дел Понте

Поранешниот главен обвинител на Хашкиот трибунал Карла дел Понте изјави дека очекува оти по апсењето на Ратко Младиќ, ќе биде пронајден и последниот хашки бегалец Горан Хаџиќ. Таа во интервју за швајцарскиот неделник „Зонтагс цајтунг“ вели дека до сега српските власти биле „концентрирани“ на Младиќ, а сега сигурно интензивно ќе трага за Хаџиќ. Хаџиќ е обвинет за воени злосторства во текот на војната во Хрватска од 1991 до 1995 година.
XS
SM
MD
LG