Достапни линкови

logo-print

Грција ќе евакуира 15 илјади кинези од Либија


Моамер Гадафи

Моамер Гадафи

Грција со бродови ќе евакуира околу 15.000 кинески државјани од Либија и разгледува барања на други држави да им помогне да превезе нивни државјани, соопшти синоќа грчкото Министерство за јавен ред.
Кинеските граѓани ќе бидат префрлени од Крит од каде ќе бидат организирани летови за Кина.
Владата во Атина смета дека во акцијата за евакуација со авиони ќе се користат четири либиски аеродроми оддалечени најмногу 350 километри од Грција
XS
SM
MD
LG