Достапни линкови

На протестите во Египет загинале 365 луѓе


Протестите во Египет

Протестите во Египет

Египетското министерство за здравство соопшти денеска дека најмалку 365 луѓе загинале за време на 18 дневните анти-владини протести во земјата. Тоа е првиот официјален број од властите за бројот на жртвите при соборувањето на режимот на Претседателот Хосни Мубарак, по 30 години на власт.
Според министерството тоа е прелиминарна бројка на загинатите цивили во која не се вклучени полицајците и затворениците. Нациналните медиуми пак соопштија дека јавните училишта и универзитетите во Египет ќе останат затворени до 27 февруари, бидејќи се уште има протести низ земјата.
XS
SM
MD
LG