Достапни линкови

logo-print

Лавров со критики до јапонскиот премиер за Курилските острови


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска ја искоментира изјавата на јапонскиот премиер за спорните Курилски острови како недипломатска. Јапонскиот премиер Наото Кан претходно упати протест, поради посетата на рускиот претседател Дмитри Медведев на островите во ноември. Курилските острови се под контрола на Русија од втората светска војна.
XS
SM
MD
LG