Достапни линкови

logo-print

Лукашенко не се плаши од санкциите на ЕУ


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска ја отфрли заканата за забрана за виза од ЕУ. Тој изјави дека имал забрана за добивање на виза десет години и покрај тоа, тој е жив и здрав. Според Лукашенко сепак владата останува отворена за компромис се доколку западните сили се чесни во нивните намери. ЕУ за неколку денови треба да одлучи дали ќе воведе санкции против Белорусија, по немирите на антивладините протести
XS
SM
MD
LG