Достапни линкови

logo-print

Русија потпиша декларација за Светското фудбалско првенство


Рускиот премиер Владимир Путин

Рускиот премиер Владимир Путин

Претседателот на ФИФА Сеп Батлер денеска беше во Санк Петерсбург за да ја потпише формалната декларација со која Русија ќе биде организаторот на Свветското фудбалско првенство во 2018 година. Батлер се сретна со рускиот премиер Владимир Путин кој му соопшти дека земјата ќе потроши милиони долари за организацијата.
Русија во трката за Светското првенство во 2018 година ја победи Англија и Холандија заедно со Белгија, како и Шпанија со Португалија.
XS
SM
MD
LG