Достапни линкови

logo-print

Бузек бара слобода за белоруските демонстранти


Јиржи Бузек

Јиржи Бузек

Претседателот на Европскиот Парламент Јиржи Бузек денеска побара од белоруските власти да ги пуштат сите демонстранти на слобода, кои беа уапсени за време на насилните протести против новиот мандат на претседателот Александар Лукашенко. Според Бузек ЕУ мора да изврши притисок врз Лукашенко, бидејќи очигледно на белоруската Влада и недостига демократска легитимност и ако е потребно да се направи ревизија на политиката на унијата кон Минск.
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Берлин изјави дека потребно е Европа да размисли дали да ги обнови санкциите за Белорусија.
XS
SM
MD
LG