Достапни линкови

logo-print

Косор бара објаснување од Србија за апсењето на Пурдан


Јадранка Косор

Јадранка Косор

Хрватската премиерка Јадранка Косор побара од Србија итно да се изјасни за апсењето на еден од борците за независност на земјата за време на војната. Томислав Пурдан бил уапсен на границата меѓу БИХ и Хрватска на 5 јануари, под обвинение за злосторство против етничките Срби во 1991 година во Вуковар.
Косор изјави дека за случајот ќе разговара и со српскиот претседател Борис Тадиќ.
XS
SM
MD
LG