Достапни линкови

logo-print

Инаугурација на новото претседателство на БиХ


Денеска во Сараево ќе бие инаугуриран новиот состав на колективното претседателство на БиХ, врз основа на изборите одржани во минатиот месец. Во наредните четири години членови на ова тело ќе бидат Бакир Изетбеговиќ, Жељко Комшиќ и Небојша Радмановиќ. Тричленото претседателство функционира според системот на ротација и претседавачот се менува на секои осум месеци.
XS
SM
MD
LG