Достапни линкови

logo-print

САД во Авганистан додека не ја завршат работата


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека американските сили ќе останат во Авганистан се додека не биде завршена работата. Тој појасни дека станува збор за овозможување на авганситанците да стекнат капацитет сами да ја бранат својата држава. Според најавите, американските трупи би требало да почнат да се повлекуваат од Авганистан во јули идната година, но тоа, како што прецизира Обама, не значи и дека Соединетите држави ќе престанат да се ангажираат во таа земја.
XS
SM
MD
LG