Достапни линкови

logo-print

Ал Каеда одговорна за минатонеделните напади во Ирак


Ал Каеда во Ирак ја презеде одговорноста за двата напади против своите некогашни сунитски сојузници. Нападите се случија минатата недела на 18 јули, при што загинаа 43 луѓе. Во нападот загинаа членови на владата и преставници на Сахва полицијата . При тој напад загина 39 луѓе, А при вториот напад за време на состанок на сунитската полиција во западен Ирак, загинаа 4 луѓе, а беа повредени повеќе од 6.
XS
SM
MD
LG