Достапни линкови

logo-print

Во Мексико загинале 11 припадници на единицата за борба против дрога


Единаесет припадници на мексиканската единица за борба против дрога загинале кога се срушил хеликоптерот со кој се превезувале, соопштува министерството за одбрана. Во соопштението се наведува дека хеликоптерот се срушил ноќеска а причина биле лошите временски услови. Меѓу настраданите има и еден офицер, а сите кои загинале учествувале во акцијата против нарко-картелите во Мексико. Од декември 2006-та од кога на власт е претседателот Фелипе Калдерон, борбата против нарко-картелите е национален приоритет. Од тогаш во Мексико во судири меѓу криумчарите и припадниците на војската и полицијата загинале околу 23 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG