Достапни линкови

logo-print

ЕУ повика на мир во Киргистан


Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, на денешниот состанок во Луксембург преку изјава повикале двете страни во конфликтот во Киргистан да започнат дијалог. Привремената Влада на Киргистан апелираше Русија да им помогне за да стават крај на насилството. Русија испрати 150 члена паратрупа во Киргистан да протестира за заштита на персоналот и опремата на руската воздухна база на северот во Киргистан. Членовите на Организацијата за колективна Безбедност, која преставува воена Алијанса на 7 поранешни Советски републики во која членува и Киргистан , планираат да се состанат денеска во Москава за да дискутират за враќање на мирот во Киргистан.

XS
SM
MD
LG