Достапни линкови

logo-print

Мундијалот прогласен за отворен


Светско првенство во фудбал кое за прва пат се одржува во Африка започна со свечено отворање во главниот град на Јужна Африка Јоханезбург. Сенка на настанот, како што се јавува, фрли сообракајната несрека во која почина 13 годишната правнука на Нелсон Мандела, иконата на борбата против аперхејдот и поранешен претседател на Јужна Африка. Првиот натпревар се игра во 16 часот во Јоханесбург на новиот стадион наречен Град на фудбалот. Ќе играат домаќинот и Мексико.
XS
SM
MD
LG