Достапни линкови

logo-print

Арбитражниот договор помина добро на референдум во Словенија


Арбитражниот договор за решавање на граничниот спор на словенија со Хрватска доби тесна поддршка од словенечките гласачи на вчерашниот реферндум.Според последните податоци на државната изборна комисија за подршка на парламентот гласале речиси 52 проценти од излезените граѓани на реферндумот.Конечните резулатите ќе бидат соопштени во вторник.
Премиерот Борух Пахор ги оцени резулататите од реферндумот како „добри“ и изрази надеж дека со договорот конечно ќе се реши отвореното прашање со Храватска. Хрватскиот претседател Иво Јоспиповиќ референдумот воСловенија го оцени како победа за Словенија, Хрватска и Европа се вели во извешатојот од претседателскиот кабинет.
XS
SM
MD
LG