Достапни линкови

logo-print

Состанок во Чиле за Конвенцијата за касетни бомби


Претставници од земјите од целиот свет се собрани денеска во Чиле за да разговараат како да се спроведе Конвенцијата за касетните бомби од 2008-мата година која треба од 1- ви август годинава да стане меѓународен закон.
Касетните бомби се всушност експлозивно оружје за кое постои сомневање дека се произведува и користи во над 80 земји од светот. Некои од најголемите производители на оружје како Соединетите Американски Држави, Русија, Кина, Бразил , Индија и Пакистан не се потписнички на оваа Конвеција.
XS
SM
MD
LG