Достапни линкови

logo-print

Обвинени за двајцата мажи задржани на аеродромот во Њујорк


Двајцата мажи, кои беа уапсени вчера на њујоршкиот аеродром Џон Ф. Кенеди, денеска беа обвинети за заговор за меѓународен тероризам. Американките власти соопштуваат дека обвинетите имале намера да се приклучат кон исламистичка група во Сомалија и да убиваат американски војници во странство. Двајцата обвинеит вчера беа задржани на аеродромот во Њујорк, пред да полетаат за Египет. Обвинетите утре ќе се појават пред федерален судија. По обвинетите се трага уште од 2006-та година. .
XS
SM
MD
LG