Достапни линкови

logo-print

Иранските власти извршиле напад врз Курдите


Иранските локални официјални лица соопштија дека властите во саботата извршиле напад во курдските села во западниот дел на земјата, три дена по иранско-курдските судири на границата со Ирак. Членовите на анти-иранската група за слободен живот на Курдите се кријат во планинскиот регион на земјата. Тие се поврзани со Курдската работничка партија, која од меѓународната заедница се смета за терористичка организација.
XS
SM
MD
LG