Достапни линкови

logo-print

Почна постапката за забрана на муслиманскиот превез во Франција


Францускиот парламент синоќа едногласно изгласа необврзувачка резолуција која се залага за забрана на носење превез, муслиманска марама која го покрива лицето на жените, затоа што тоа било во спротивност со републиканските вредности и родовата рамноправност. Усвојувањето на резолуцијата е прва етапа кон разгледување на контроверзниот предлог закон за ова прашање, кое во јули би требало да дојде на дневен ред на парламентот.
XS
SM
MD
LG