Достапни линкови

logo-print

Комеморација на загинати српски војници во Сараево


Неколку стотици луѓе се собраа во Сараево денеска за да им оддадат почит на загинатите српски војници во нападот на југословенски конвој во 1992 година. Србите тврдат дека во инцидентот пред 18 години на денешен ден загинале 42 војници, додека босанците тврдат дека деветмина загинале кога конвојот бил нападнат при повлекувањето од Сараево. Во 2003 година. Хашкиот трибунал одби да го категоризира инцидентот како воено злосторство.
XS
SM
MD
LG