Достапни линкови

logo-print

Белгискиот крал ја прифати оставката на владата


Белгискиот крал Алберт Втори ја прифати оставката на Владата по колапсот на владината коалиција. Премиерот Ив Летерм ја понуди својата оставка минатата недела откако од владејачката коалиција истапи фламанската либерална партија поради долготрајниот спор меѓу политичарите Фламанци кои говорат холандски и валонците кои говорат француски јазик.
XS
SM
MD
LG