Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја најави дека ќе гради нуклеарна централа


Северна Кореја планира да изгради нуклеарна централа на вода во блиска иднина, јавија новинските агенции. Таква централа покрај другото може да се употреби и за производство на плутониум за нуклеарно оружје. Северно корејската државна новинска агенција пренесе дека „ непријателските сили“ ја критикуваат ваквата одлука.
XS
SM
MD
LG