Достапни линкови

logo-print

Машиновозачите ќе штрајкуваат поради небезбеден железнички сообраќај


Синдикатот на вработените во Македонски Железници најавија протест доколку наскоро не се решат безбедносните проблеми на железничкиот сообраќај и нивните барања за бенифициран стаж. Претседателот на Синдикатот , Ристе Пејовски изјави дека безбеднсота во сообраќајот е загрозена поради техничката неисправност на локомотивите и поради немањето на доволно средства за работа. Според синдикатот одроните на железничките пруги се очекувани поради тоа што нема кој да ги одржува на пругите, луѓето задолжени за тоа се на принуден одмор веќе 9 месеци и немаат земено плата за последните 4 месеци.
XS
SM
MD
LG