Достапни линкови

logo-print

Контингент на АРМ се враќа од Авганистан


Во касарната Михаило Апостолски во Охрид ќе биде одржана свеченост по повод пристигнувањето на контигентот на АРМ од составот на втората механизирана пешадиска бригада кој учествуваше во мировната мисија ИСАФ во Авганистан. АРМ во седмата ротација на мировната мисија ИСАФ во периодот од јули 2009- та година до јануари годинава учествуваше со механизирана пешадиска чета. Припадниците на АРМ изминатите шест месеци задачите ги извршуваа во рамките на контигентот на Армијата на Обединетото кралство, каде што главна задача им беше обезбедувањето на главната команда на силите на ИСАФ во Кабул.
XS
SM
MD
LG