Достапни линкови

logo-print

Блер на крајот на месецот ќе сведочи за војната во Ирак


Поранешниот британски премиер Тони Блер на 29 јануари ќе сведочи за војната во Ирак. Блер ќе треба да одговара на прашањата на петте членови на трибуналот, кој го истражува приклучувањето на Британија во американската инвазија на Ирак во 2003 година. Тој најверојатно ќе биде испрашуван за обвинувањата дека на тогашниот американски претседател Џорџ Буш му пружил подршка за војната во 2002 година, пред легислативата да биде одобрена од британскиот парламент.XS
SM
MD
LG