Достапни линкови

logo-print

Брег од мраз се движи кон Австралија


Властите во Австралија денеска издадоа предупредување до бродовите поради големиот брег од мраз, кој се одвоил од Јужниот Пол и плови кон Австралија. Тој бил со површина од околу 140 квадратни километри, се откинал од Јужниот Пол пред 10 години, но сега почнал да се движи. Меѓутоа научниците предвидуваат дека веројатно ќе се распрачи кога ќе влезе во топлите води на австралискиот контингент, но ќе настанат стотици мали брегови од мраз, кои ќе бидат опасни за бродовите.
XS
SM
MD
LG