Достапни линкови

logo-print

Неизвесни изборите во Ирак


Ирачкиот заменик претседател Тарек Ал Хасеми соопшти дека ја одложил одлуката, дали да го потпише или да стави вето на изборниот законик до недела, кој е потребен за изборите наредната година. Хашеми претходно стави вето на еден закон, поради спорот со шеитските и курдските законодавци, околу распоредот на местата во парламентот меѓу етничките и верските заедници во Ирак. Тој ја одложи одлуката, откако судот му даде уште време и Хасеми изјави дека причините поради кои тој му ставил вето на законот сеуште се присутни. Експертите пак велат дека изборите закажани за јануари најверојатно ќе се одржат или во февруари или пак на почетокот на март.
XS
SM
MD
LG