Достапни линкови

logo-print

Кинескиот премиер ќе присуствува во Копенхаген


Кина соопшти дека Премиерот Вен Џибао ќе учествува на глобална конференција за климатските промени во Копенхаген . Се очекува 65 светски лидери да учествуваат на собирот спонзориран од Обединетите Нации од 7 до 18 декември на кој треба да се постави рамка за новиот договор за борба против глобалното затоплување кој ќе го замени Протоколот од Кјото. Белата куќа претходно соопшти дека претседателот Барак Обама ќе присуствува на конференција на 9 декември. Кина и Соединетите Држави се најголеми светски извори на гасови кои влијаат врз глобалното затоплување и нивното учество се смета за критично за да има напредок во Копенхаген.
XS
SM
MD
LG