Достапни линкови

logo-print

САД не ја потпишуваат конвенцијата за забрана на нагазни мини


Американската претседателска администрација нема да ја потпише 10- годишната меѓународна конвенција за забрана на употреба на нагазни мини. Портпаролот на Стејт департменот Иан Кели вели дека Вашингтон останува на својата политика за користење мини. Земји кои исто така не сакаат да ја потпишат оваа конвенција се и Кина, Русија и Индија. „Отава“ конвенцијата која предвидува забрана на употребата, производството и транспортот на нагазни мини е потпишана од 159 земји во последниве десетина години.
XS
SM
MD
LG