Достапни линкови

logo-print

Кина остро ги казни напаѓачите со игли


Кинескиот суд во Урумчи, во провинцијата Синџијанг денеска на три лица им изрече затворски казни од 15 години, поради напади со медицински игли. Во судирите во Урумчи, пред два месеца, меѓу Хан Кинезите и Ујгурите, кои се муслимани, загинаа околу 200 лица, а минатата недела избија нови протести поради серијата напади со наводно заразени игли, за кои владата ги обвини муслиманите.
XS
SM
MD
LG