Достапни линкови

logo-print

Српска протестна нота поради изјава на Бериша


Министерството за надворешни работи на Србија испрати протестна нота до амбасадата на Албанија поради неодамнешните изјави на албанскиот премиер Сали Бериша. Тој изјави дека проектот на националното единство меѓу Албанците треба да биде главна преокупација на сите политичари во Албанија и на Косово и дека под никои услови тие не треба да гледаат на нив како на две оделни земји. Министерството најостро ја осудува изјавата на Бериша, која според нив го нарушува суверенитетот и територијалниот интегритет на Србија и ги уништува добрососедските односи.
XS
SM
MD
LG