Достапни линкови

logo-print

Реакции од Грузија за посетата на Медведев во Јужна Осетија


Грузискиот Претседател Микаел Сакашвили изјави дека посетата на рускиот Претседател Димитриј Медведев во Јужна Осетија е „срамота“ додека претседателот на грузискиот Парламент изјави дека посетата е „заговор против грузиската држава“. Медведев денеска е во официјална посета на Јужна Осетија каде се сретна со Претседателот Едуард Кокоити. Руските новински агенции ја пренесуваат изјавата на Медведев кој повикал на зајакнување на безбедносната соработка меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG