Достапни линкови

logo-print

Г8 со осуда на постизборните насилства во Иран


Групата Осум најразвиени земји во нацрт резолуцијата од нивниот самит во Трст бараат од властите во Иран да ги почитуваат основните човекови права, вклучувајќи го и правото на изразување. Тие го осудуваат официјален Техеран за постизборната криза во земјата. Иран беше поканет да учествува на самитот во Трст, но Техеран ја одби поканата, обвинувајќи го Запад за поттикнување на протестите по претседателските избори.
XS
SM
MD
LG