Достапни линкови

logo-print

Американскиот дипломат Џејмс Стајберг вчера во Атина денеска во Скопје


Американскиот заменик државен секретар на Џејмс Стајнберг денеска ќе престојува во официјална посета на Македонија. За време на посетата заменикот државен секретар Стајнберг ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски и со претставници на политички партии. Со нив тој ќе разговара за американско – македонските односи, за регионалната и меѓународната соработка , како и процесот на интегрирање на земјата во евро-атлантските структури. Стајнберг во Македонија пристига од Грција, каде што вчера имаше средби со грчкиот премиер Костас Караманлис и со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Тој во Атина учествуваше на состанокот на светската економската и политичка група Билдерберг.
XS
SM
MD
LG