Достапни линкови

logo-print

Нобеловката Су Чи одведена во затвор


Лидерот на опозицијата на Мјанмар Аунг Сан Су Чи денеска е обвинета дека ги прекршила условите на куќен притвор затоа што дозволила таејно да биде посетена од американски државјанин чии мотиви не се знаат. Судењето против добитничката на Нобеловата награда за мир Су Чи ќе почне на 18 Мај. Таа изутрината е одведена во затворот во Инсеин северно од Јангон.
XS
SM
MD
LG