Достапни линкови

logo-print

Газпром против модернизација на украинскиот гасовод


Руската државна компанија Газпром испрати предупредување до Украина, против имплементирањето на планот за модернизацијата на гасоводот, без консултации со Москва. Претставникот на Газпром Олег Аксјутин изјави дека секои неодобрени промени ќе се одразат не само врз извозот, туку и врз процесот на производство, што ќе предизвика непредвидливи последици за цела евро-азиска територија. Минатата недела Европската Унија и Украина договорија модернизација на транзитниот гасоводен систем, што минува низ украинска територија.
XS
SM
MD
LG