Македонските фудбалери изборија бараж за пласман на Светското првенство

Македонската фудбалска репрезентација го совлада Исланд со 3 - 1 на арената Тоше Проевски во Скопје на 14 ноември 2021 и избори пласман во бараж за Светското првенство во Катар во 2022 година

Македонската фудбалска репрезентација вечерва во Скопје го победи Исланд со 3 – 1, и избори пласман во баражот за Светското првенство во 2022 година во Катар.

Македонија поведе во седмата минута со голот на Езџан Алиоски. Исланд израмни во 54 минута со голот на Јон Торстејнсон, по што следеа два гола на Елиф Елмас во 56 и 85 минута за конечни 3 – 1.

Во 40-тата минута, после употребата на ВАР технологија, му беше поништен гол на Дарко Чурлинов поради офсајд.

Македонија ги заврши квалификациите на второто место во групата Ј со 18 бодови, еден повеќе од третопласираната Романија, која денеска на гости го победи Лихтенштајн со 2 – 0.

Германија претходно обезбеди директен пласман на Мундијалот, а денеска во Ереван ја победи Ерменија со 4 - 1.

Германија е прва на табелата со 27 бодови, Ерменија е четврта со 12, Исланд има 9, а Лихтенштајн е последен во групата со 1 бод.