Македонија со пораз ја почна групната фаза на Европското првенство

Македонската фудбалска репрезентација денеска загуби со 3:1 од Австрија на дебито на европските првенства. Првиот гол за македонската репрезентација го даде Горан Пандев. Натпреварот се играше во романскиот главен град Букурешт. Во првото полувреме австријските фудбалери поведоа преку Стефан Лајнер, по што Пандев израмни за Македонија десет минути подоцна.

Во второто полувреме головите од австриската репрезентација ги дадоа Михаил Грегорич и Марко Арнаутовиќ. Ова е трета победа на Австрија над македонската репрезентација. За пласман во следната фаза потребна е најмалку една победа.

Македонската репрезентација ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство

Следниот натпревар на македонската репрезентација на Европското првенство е повторно во Букурешт, на 17 јуни против Украина, а последниот меч од групата Ц го игра на 21 јуни во Амстердам против Холандија.