Достапни линкови

Зошто Скопје нема трамвај?


Зошто Скопје нема трамвај?
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00
Директен линк

Знаете ли дека во Скопје имаше трамвај на крајот на 19 век. А сега нема. Епa, првиот трамвај во Виена се појавил во 1864 година, а Скопје имало трамвај во 1884 година? Е, сега тоа не биле трамваи како денешните, туку биле влечени со коњи. Што ќе се случи во блиска иднина ако Скопје не ја модернизира сообраќајната инфраструктура. Слушнете во една минута што вели професорот Зоран Кракутовски во Подкастот „Зошто“ на Слободна Европа кој во целост ќе можете да го слушате на Спотифај, Ејпл и Гугл подкаст, Јутјуб и Фејсбук на 20 септември.

XS
SM
MD
LG