Достапни линкови

Вам овие дебати ви се сериозни или смешни?


Жарко Јовановиќ, глумец
Жарко Јовановиќ, глумец

Веројатно сте го чуле и виделе и сте се насмеале кога ги „кине“ политичарите и јавните личности. И Тие вели не му се лутат. „Па подобро да се либерте, него да се прават дека не чуле или не виделе“ вели во Поткастот Зошто Жарко Јовановиќ познатиот млад глумец и стенд ап комичар. Со него разговараме за политиката, што ни ја нуди и на сатиричен начин.

Жарко Јовановиќ млад дечко глумец – кумановец, стенд ап комичар. Еден од онаа млада глумечка гарда која успева да ја насмее публиката и во тмурни времиња. Зошто му е смешна политиката и политичарите, па ни ги нуди и на сатиричен начин, во живо, на интернет или на ТВ.

Во Куманово глуми во театар а во државата познат и по неговите стенд ап комедии. Жарко се инспирира од дневнополитичките настани во земјава, за кои , како што вели, постојано нудат нов материјал за комедија.

На прашањето Зошто му е смешна политиката, па ни ја нуди и на сатиричен начин, во живо, на интернет или на ТВ Жарко Јовановиќ одговора со контрапрашање.

„Епа ајде, не знам вие кога ќе видите некое гостување на наши политичари во емисии за разглобување на некои теми, ви изгледа тоа сериозно или смешно„

Жарко преферира стенд ап во живо за да ги гледа реакциите на публиката. Го преферира и театарот но во стенд ап „ти си ти“.

Но за Жарко не треба да читате туку да го слушате:

Сè нешто ќе биде, а сè е пoсмешно
please wait

No media source currently available

0:00 0:16:31 0:00
Директен линк

Сатирата на дневно политичките настани вели има традиција и учел и од домашни и од странски актери. За тоа дали имал негативни реакции од политичарите порачува – „па подобро е да се либерте и да го прифатат тоа емитирање„. Вели дека немал негативни реакции и дека некои политичари преферираат и да се снимаат заедно со оние кои ги емитираат.

Поткаст „Зошто“ на Зоран Ќука со актерот Жарко Јовановиќ
Поткаст „Зошто“ на Зоран Ќука со актерот Жарко Јовановиќ

Има ли надеж?

Роден во 1994 Жарко Јовановиќ не ги коментира директно состојбите но за реалноста во која се живее вели дека „се нешто ќе биде ама се е полошо и полошо“

„Се е во наши раце. Мора да се освестиме дека промените мора да потекнат од нас. Они (политичарите) си тераат како што им одговара“.

Слушајте не, следете те го поткастот Зошто на Слободна Европа и на Спотифај, Јутјуб, Ејпл и Гугл поткаст. Кликнете на Зошто и давајте ни идеи и теми кои сакате да ги слушате, а ние ќе прашуваме преку нашите социјалните мрежи.

  • 16x9 Image

    Зоран Ќука

    Во Слободна Европа во Прага е од нејзиното формирање на 1 Септември 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ - А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското Независно 101 Радио, и Љубљанското Студент Радио.

XS
SM
MD
LG