Достапни линкови

Скопски трамвај, о желбо пуста неостварена!


Скопски трамвај, о желбо пуста неостварена!
please wait

No media source currently available

0:00 0:16:45 0:00
Директен линк

Знаете ли дека во Скопје имаше трамвај на крајот на 19 век, само 20 години по првиот трамвај во Виена кој се појавил во 1864 година? Е, сега тоа не биле трамваји како денешните, туку биле влечени со коњи. Слушнете ја целата приказна за првиот скопски Трамвај и зошто Скопје во 21 от век нема трамвај, во поткастот на „Зошто“, со Зоран Ќука.

XS
SM
MD
LG