Достапни линкови

Шок и згрозеност по нападот во концертна сала близу Москва


Цвеќиња за загинатите во нападот во концертна сала во близина на Москва, 23.3.2024 година
Цвеќиња за загинатите во нападот во концертна сала во близина на Москва, 23.3.2024 година

Советот за безбедност на ОН, ЕУ, ОБСЕ, САД, Франција и други земји го осудија нападот за кој одговорноста ја презеде екстремистичката група Исламска држава. Досега има најмалку 133 загинати, се очекува бројот на жртви да расте. Уапсени се 11 лица, меѓу кои и четворица директно поврзани со нападот

Советот за безбедност на Обединетите Нации, Европската Унија, ОБСЕ, САД, Франција, Велика Британија и други земји остро го осудија нападот вчера (22 март) во концертна сала во близина на Москва, при што загинаа најмалку 133 лица, а за кој одговорноста ја презеде екстремистичката група наречена „Исламска држава“.

И гувернерот на московската област и одборот рекоа дека очекуваат бројот на жртвите да се зголеми додека спасувачите продолжуваат да ги расчистуваат урнатините на местото на нападот - концертната сала Крокус во Красногорск во близина на Москва.

Европската унија е „шокирана и згрозена од извештаите за терористички напад“ во салата во Москва, напиша Петер Стано, портпарол на Унијата на мрежата Икс (поранешен Твитер).

„ЕУ го осудува секој напад врз цивили. Нашите мисли се со сите руски граѓани погодени од овој напад“, напиша Стано.

Советот за безбедност на Обединетите Нации (ОН) го осуди „одвратниот и кукавички“ терористички напад.

„Членовите на Советот за безбедност ја истакнаа потребата сторителите, организаторите, финансиерите и спонзорите на овие криминално терористички акти да сносат одговорност и да бидат изведени пред лицето на правдата“, соопштија од Советот.

Хелга Шмид, генерален секретар на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), го осуди нападот во близина на Москва, нарекувајќи го „гнасен“.

Портпаролот на Советот за национална безбедност при Белата куќа, Џон Кирби, рече дека „сликите се ужасни“ и „тешки за гледање“.

„Нашите мисли очигледно ќе бидат со жртвите на овој ужасен, ужасен напад“, изјави Кирби.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека целата светска заедница „мора да го осуди ова монструозно злосторство“.

„Сите напори се посветени на спасување на луѓето“, рече Захарова.

Француското Министерство за надворешни работи соопшти дека сликите кои доаѓаат од Москва се „страшни“.

„Овие дела од омраза мора да бидат изнесени на виделина“, соопштија од министерството.

Министерството за надворешни работи во Берлин соопшти дека е неопходно брзо „разјаснување на позадината“ и изрази „зборови на сочувство до семејствата на жртвите“.

Нападот го осуди и британскиот министер за надворешни работи, Дејвид Камерон.

„Го изразуваме нашето искрено сочувство и најдлабоко сочувство до семејствата на жртвите. Ништо никогаш не може да го оправда таквото ужасно насилство“, напиша Камерон на мрежата Икс.

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски разговарал со белорускиот авторитарен лидер Александар Лукашенко за синоќешниот напад.

„Путин и Лукашенко ја потврдија својата подготвеност да соработуваат во борбата против тероризмот“, пренесе агенцијата ТАСС.

Во нападот се ранети повеќе од 140 лица, според Федералната сигурносна служба.

Приведени 11 лица, меѓу кои и четворица напаѓачи

Шефот на Федералната служба за безбедност (ФСБ) го информирал рускиот претседател Владимир Путин за приведувањето на 11 лица, меѓу кои и четворица напаѓачи директно вклучени во терористичкиот напад врз Крокус, објави Кремљ, пренесе агенцијата Ројтерс.

Тие се приведени во врска со најтешкиот терористички напад во Русија во речиси две децении.

Руските државни медиуми јавија дека Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) навела дека осомничените, за кои се верува дека се вмешани во нападот во концертната сала Крокус, се обидувале да преминат во Украина.

„По терористичкиот напад, криминалците имале намера да ја преминат границата меѓу Руската Федерација и Украина и имале релевантни контакти на украинската страна“, ја цитира ТАСС изјавата на ФСБ.

Украина негираше каква било вмешаност во овој напад.

Напаѓачи отворија оган во концертна сала близу Москва, десетици мртви и ранети
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

Во одделно соопштение на Истражниот комитет се вели дека четворица осомничени се приведени во областа Брјанск, која е западно од Москва и се граничи со Украина и со Белорусија.

Претседателот на Русија, Владимир Путин се обрати денеска(23.3) по нападот во Москва, нарекувајќи го пукањето во петокот вечерта „крвав и варварски терористички напад“ и рече дека инволвираните се обиделе да избегаат и да преминат во Украина.

Путин го прогласи утрешниот ден, 24 март, за ден на жалост и изрази сочувство до семејствата на загинатите во нападот.

„Терористите, убијците можат да очекуваат само едно, можат да очекуваат казна. Непријателите нема да нè поделат“, рече тој.

Загинале од прострелни рани или од задушување

Истражниот комитет соопшти дека жртвите загинале или од прострелни рани или од задушување.

Напаѓачите употребиле неодредена запалива материја за да го запалат местото, соопшти комитетот, при што изгоре дел од покривот на градското собрание на Крокус.

Работниците на итната помош продолжија да извлекуваат повеќе тела од остатоците на местото, кое беше тешко оштетено од пожарот, користејќи тешки пили за да ги пресечат металните греди и носачите.

Нападот во концертната сала близу Москва почнал вчера (22 март) околу 19. 30 часот по локално време, кога камуфлирани мажи вооружени со автоматски пушки стигнале на местото со мини комбе. Вклучени се дури пет мажи, објавија руските медиуми.


На видеото објавено на социјалните мрежи веднаш по почетокот на нападот, се гледа како посетителите на концертот влегуваат во салата со 6.200 седишта и седнуваат, на концерт на бендот Пикник.

Неколку часа по почетокот на инцидентот, каналите на Телеграм поврзани со Исламска држава објавија соопштение во кое се вели дека групата „нападнала голем собир на периферијата на руската престолнина Москва“.

Во соопштението на Исламска држава се вели дека напаѓачите „безбедно се повлекле во своите бази“, иако тоа тврдење не може да биде независно потврдено.

САД ја предупредиле Русија

Две недели претходно, на 7 март, Амбасадата на САД во Москва ја предупреди Русија дека „екстремистите“ имаат непосредни планови за напад во главниот град“.

Истиот ден со предупредувањето на амбасадата, Федералната служба за безбедност тврди дека спречила напад врз синагогата во Москва од страна на огранокот на Исламската држава во Авганистан, познат како ИСИС-Хорасан или ИСИС-К.

Вчерашниот напад кај Москва беше најлошиот во Русија од 2004 година, кога вооружени лица земаа повеќе од илјада заложници во училиште во градот Беслан на југот на Русија. Повеќе од 330 луѓе, речиси половина од нив деца, на крајот загинаа во тој напад.

XS
SM
MD
LG