Достапни линкови

Руското вселенско летало Луна 25 се урна на Месечината


Лансирање на ракетата Сојуз 2.1б што го носеше вселенското летало Луна-25 во вселената, космодром Восточни, Русија, 11 август 2023 година.
Лансирање на ракетата Сојуз 2.1б што го носеше вселенското летало Луна-25 во вселената, космодром Восточни, Русија, 11 август 2023 година.

Специјална комисија ќе ги испита причините за катастрофалниот неуспех, кој е удар за престижот на руската вселенска програма, откако Луна 25 се урна на површината на Месечината.

Руското вселенско летало Луна-25 се урна на површината на Месечината на 20 август откако почна неконтролирано да се врти, објави државната вселенската агенција Роскосмос.

Роскосмос соопшти дека изгубил секаков контакт со сондата.

„Апаратот влезе во непредвидлива орбита и престана да постои како резултат на судир со површината на Месечината“, се вели во соопштението на Роскосмос.

Агенцијата соопшти дека е формирана специјална комисија за да ги испита причините за катастрофалниот неуспех, кој е удар за престижот на руската вселенска програма.

Претходниот ден, леталото се соочи со „абнормална ситуација“ додека се подготвуваше да влезе во орбитата за слетување пред неговото планирано спуштање на површината на Месечината на 21 август.


Според руските медиуми, вселенските службеници одржале итен состанок во текот на ноќта на 19 кон 20 август во обид да се обидат да ја спасат мисијата.

„Мерките преземени на 19 и 20 август за лоцирање на леталото и контакт со него беа неуспешни“, се додава во соопштението на Роскосмос.

Сондата Луна-25 влезе во орбитата на Месечината на 16 август, со што стана првото руско вселенско летало што го направи тоа по Луна-24 во 1976 година за време на советскиот лидер Леонид Брежњев. Русија планира да воспостави база на Месечината до 2040 година.

Тековната мисија имаше за цел да истражи дел од Месечината каде што научниците веруваат дека би можеле да најдат замрзната вода и други ресурси кои би можеле да се користат при подолг човечки престој на површината на Месечината.

Требаше да работи една година во областа околу јужниот пол на Месечината.


Ракетата со сондата Луна-25, тешка 800 килограми, беше лансирана од рускиот космодром Восточни на 11 август.

Москва ја промовираше мисијата Луна-25 како демонстрација на своите способности, и покрај оптоварувањата од нејзината долготрајна и скапа инвазија на соседна Украина.

Русија се трка со Индија, која планира да го спушти својот вселенски брод Чандрајан-3 на јужниот пол на Месечината на 23 август.

Соединетите Американски Држави и Кина, исто така, имаат напредни програми за истражување на Месечината и планови за воспоставување лунарни бази.

Во 2011 година, руската амбициозна мисија Фобос-Грунт на месечината на Марс пропадна дури и пред да излезе од орбитата на Земјата, паѓајќи во Тихиот Океан во 2012 година.

XS
SM
MD
LG